Nazaj
Kardamomove medene spirale
SESTAVINE
- 300 ml mleka
- 500 g moke
- 20 g kvasa
- 60 g medu
- 40 g zmehčanega masla
- ščepec soli
- lupina ½ pomaranče
Nadev
- 100 g zmehčanega masla
- 60 g rjavega sladkorja
- 40 g medu
- 1 rumenjak
- 2 žlici kardamoma Maestro
PRIPRAVA
- Začnemo s pripravo kvasnega nastavka. Mleko segrejemo, dokler ni mlačno oz. rahlo toplo. V njem raztopimo med, nadrobimo kvas ter dobro premešamo. Po 5-10 minutah se bo kvas aktiviral in na površju bodo nastali bodo mehurčki. To je znak, da je kvas dovolj aktiven in ga lahko zamešamo v testo.
- Medtem ko čakamo, da se kvas aktivira, v večjo posodo stresemo moko in naredimo jamico. Na vrh jamice damo ščepec soli in v moko naribamo limonino lupino (da dobimo tudi vsa olja pri ribanju). Maslo mora biti mehko – na sobni temperaturi, narezano na manjše kocke. Dodamo ga v jamico, nato pa dodamo še kvasni nastavek. Začnemo gnesti. Lahko uporabimo ročni mešalec, robotski mešalec ali pa testo zamesimo z rokami.
- Testo gnetemo približno 10 minut. Postati mora homogeno in se ne prijema na površino. Nato testo oblikujemo v hlebec, ga damo v posodo ter pokrijemo s folijo za živila. Pustimo, da vzhaja 45 min-1 h.
- Vmes pripravimo nadev, tako da vse sestavine homogeno zmešamo. Če maslo ni povsem mehko, ga lahko za nekaj minut damo v pečico na 50 stopinj, da se zmehča, ne sme pa biti stopljeno.
- Ko je testo prvič vzhajalo, iz testa izbijemo zrak in ga na pomokanem pultu razvaljamo na debelino ½ cm, v čim bolj enakomerni pravokotni obliki.
- Nato pravokotnik prerežemo na polovico (po daljši stranici). Po eni polovici testa na tanko namažemo nadev.
- Nato čez položimo drugo polovico testa, da se popolnoma prekrivata in testo narežemo na 2-3 cm debele trakove. Te nato nekajkrat zavijemo okrog svoje osi in damo na pekač, obložen s peki papirjem. Pokrijemo s folijo za živila in pustimo vzhajati še 45 minut.
- Za lepšo barvo in zapečenost spirale pred peko premažemo z jajcem. Pečemo na 180 stopinjah 15-17 minut.
- Postrežemo!
Dober tek!
Kardamom
je ena najstarejših začimb na svetu. uporabljamo jo že več kot 4000 let.